10 Alapelv

A 10 alapelv
  1. Olvasd el figyelmesen a szabályzatot!!! Az alapvető szabályok ismerete nélkül nem lehetsz igazán jó ebben a játékban, és ha tényleg komolyan játszol többször is ajánlott átolvasni! (Tudom, hogy egy kicsit hosszú, de megéri végigfutni, de erre majd úgyis rájöttök!)
  2. Létre kell hoznod a saját edzéstervedet. Eddz egy elsődleges képességet (kapusoknál: védés; védőknél: védekezés; középpályásoknál: játékszervezés; szélsőknél: szélsőjáték; csatároknál: gólszerzés) legalább 3-4 szezonon keresztül, és lehetőleg 17-19 éves játékosokat eddz! Az ifiket add el 20 éves koruk környékén, és vegyél helyettük új, fiatalabb játékosokat, mert az idősebb játékosok edzése tovább tart. (20 éves kor felett minden egyes év kb. plusz 1 hetet jelent) Így kereshetsz pénzt, amiből fejlesztheted a csapatot...J  Mindig olyan formációban játszasd a csapatod (mind a bajnokin, mind a szerdai kupa vagy barátságos meccsen), amely maximalizálja az edzéshelyeket. (pl. csatáredzésnél 3 csatárral játssz!) Az edzésintenzitást állítsd 100%-ra és vegyél fel 9 gyúrót! Ha most kezded a játékot, akkor egy megfelelő edzőt szerezz csapnivaló vezetői képességgel.
  3. Készíts hosszú távú tervet és ragaszkodj is hozzá! A Hattrick egy maratoni és nem egy sprint verseny. (Mindezek mellett figyeld a fórumokat, kérdezz bátran és változtass, ha szükségesnek látod. Tanuld meg, hogy ki igazán hozzáértő és szavahihető a fórumon, és ki nem.)
  4. Figyeld a kiadásaidat. Amikor elkezded a játékot kevesebb szakember is elegendő, amíg ki nem tapasztalod, hogy mennyi az ideális. (kapus- és segédedzők összege legyen 10, 3 szóvivő, és talán még 1 pszichológus...) Csak arra költs pénzt amire nagyon muszáj, vagy arra amiből hasznod származik. Az elején nagyon könnyű eladósodni, aztán pedig lehet fizetni az 5%-os kamatot!
  5. Amikor fejlesztesz egy poszton, (ezt általában akkor érdemes megejteni, amikor már eladtál edzett ifiket és a helyükre is vásároltál már fiatalabbakat, tehát a tiszta profitból gazdálkodj!) akkor a lecserélt játékos elsődleges képességénél 2 szinttel jobb elsődleges képességű játékost vegyél. (Ne jobbat és ne rosszabbat, mert az a csapat, amelynek csak 1 „sztárjátékosa" van könnyedén kiismerhető, és a csapat szereplése nagyban függ a „nagy sztár" formájától!)
  6. Nyerd meg a középpályát, legyen Tiéd a labdabirtoklás! Habár az egyensúly lenne a kívánatos, de még mindig a középpálya dönt el nagyon sok mérkőzést!
  7. Figyeld a csapatszellemet! Miért is? Mert ez nagyban hat a középpályádra. Legegyszerűbb módja ennek, ha laza játékot játszol az olyan meccseken ahol előreláthatólag nincs esély a győzelemre (vagy a vereségre). Ez növeli a csapatszellemet, de hogy megmarad-e az azon a szinten, az főként az edződ vezetői képességétől függ. Az ún. „bohóc" (népszerű fickó, jó vezetői képességgel) nincs erre jelentős hatással.
  8. Csak akkor alkalmazd a különböző taktikákat (játéktördelés, ellentámadás, középen támadás, széleken támadás, kreatív játék), ha tisztában vagy működésükkel, előnyeikkel ill. hátrányaikkal vagy ha feltétlenül szükségesek.
  9. Térképezd fel az ellenfeled! Ismerd meg a gyenge és erős pontjait, és legfőképpen ismerd a saját csapatodat!!! A csillagok nem mindig a legjobb kiindulópontok az erős és gyenge pontok megállapításánál, inkább a meccsek értékeléseit nézd. A csillagok nagyon sok esetben megtévesztőek!
  10. Meg kell értened, hogy nagyon sok véletlen tényezője van a játéknak! Beleértve a váratlan eredményeket is... ez része a Hattrick-es életnek.
Hosszú távú stratégiák:
A legegyszerűbb módja, hogy nyerj a játékban az, ha erősebb csapatod van. Ahhoz pedig, hogy erős csapatod legyen minél több pénzre van szükséged. Tehát ha nem számolunk a taktikával, akkor a pénz az egyetlen tényező ami igazán erőssé teheti a csapatod! Ha van elég zöldhasúd, akkor tudsz venni jó játékosokat, ha nagy a heti bevételed, akkor ki tudod fizetni a magas béreiket. Hogyan is keress tehát pénzt?
Folyamatos edzés. Az edzés a legjövedelmezőbb üzlet a Hattrickben.
Nyerd meg a meccseidet. Ha nyersz előrébb jutsz a kupában (és van jegybevétel), a szponzoraid boldogok (és sokat fizetnek), a szurkolók is boldogok (és kijönnek a meccseidre, belépnek a szurkolói klubodba, és ennek a szponzorok is örülnek), és minél jobban szerepelsz annál több bónusz pénzt kapsz a szezon végén. Jó tipp, nem? J
Fogd vissza a kiadásaidat. Ez elég nehéz dolog, mert valamit mindig fel kell áldoznod, ha spórolni akarsz. Mindig Neked kell mérlegelned, hogy hol tudsz valamennyit megspórolni. Egy szupersztárt szeretnél vásárolni, aki többet hoz a csapatnak, mint 2 gyengébb képességű játékos? Vesd össze a negatívumokat és a pozitívumokat! Ez a szupersztár 10 milliót kér egy hétre... Soha!!! De van olyan helyzet is, amikor kénytelen vagy magas bérezésű sztárokat tartani a csapatodban, például ha szélsőket edzel (tehát a középpályád és a védelmed gyengébb), kell egy nagyon jó kapus és három király belső középpályás.
Minden kiadást kezelj befektetésként. Egy jó játékost akarsz venni? Vehetsz egy ragyogó 32 évest, vagy veszel egy kiemelkedő 23 évest. Az első igaz, hogy jobban fog játszani, de majdan 2 év múlva lényegesen kevesebbért tudod eladni (és a befektetett pénzednek is lőttek). Sőt még könnyebben le is sérülhet és az ilyen idős játékosoknál a felépülés lényegesen tovább tart, vagy rosszabb esetben véget is vet karrierjüknek (sérült egy fél szezonon át, miközben rendesen lecsökkenek a képességei...).
Edzés, edzés, edzés! Még egyszer el kell mondanom, hogy ez a legfontosabb hosszú távon!
Rövid távú stratégiák:
Ezek a stratégiák főleg a Hattrick gyengeségit próbálják kihasználni, bár a fejlesztők folyamatosan azon munkálkodnak, hogy ezeket kijavítsák (ezért van nagyon sok olyan régi stratégia amely ma már nem használható, ezeket már le se írom...), de mint tudjuk egyik rendszer sem lehet tökéletes. Mindenesetre egy biztos: ezek általában (de nem mindig!) gyengítenek a csapatodon hosszú távon!
Intenzív forma-edzés. Érdemes tisztában lenni a játékoson formájára ható eseményekkel elég behatóan, tehát nézz utána mindig ehhez kapcsolódó irománynak! Mint tudjuk a forma hihetetlenül fontos a játékos teljesítményének szempontjából. Egy játékos jó formában kétszer olyan hatékonyan játszik, mintha csapnivaló formában lenne. Lehetséges a játékosaid nagy részének formáját remek szinten tartani, de akkor feláldozod az edzést és így rengeteg pénzt veszítesz!
Edzésintenzitás csökkentése. A Hattrick hivatalos szabályzata szerint egy edzésintenzitás csökkentés egyszer megemeli a csapatszellemet. Erről nem sokat tudok mondani, de egy biztos: ez egy NAGYON rövid távú stratégia, mert az edzésintenzitás visszaállítása nagyon lenyomja a csapatszellemet! Sőt ez a dolog eléggé kétélű is, mert igaz, hogy nő a csapatszellem, de a formákra valószínűleg negatív hatással van, tehát csak akkor érdemes használni, ha nagyon muszáj, például sorsdöntő mérkőzések előtt (osztályozó, bajnokság szempontjából sorsdöntő meccs).
Idős játékosok vásárlása. Ők általában viszonylag olcsóak és magas a tapasztalatuk (mondjuk magas tapasztalat nélkül ne is vegyük meg őket!), ezért jobban játszanak (mind csillagos értékelésben, mind HT ratingban). Kezdő csapatoknak jó taktika lehet, hogy könnyebben feljussanak felsőbb osztályokba, de nagy benne a kockázat. Ott van ugyebár a sérülésveszély. Az idős játékosok könnyebben sérülnek, és sokkal hosszabb időt vesz igénybe a felgyógyulásuk, és ott van még a pénzügyi veszteség. Harmincon túl már lassan elkezdenek csökkenni a játékosok értékei és ezzel az árai is. Tehát számítsunk rá, hogy később csak a vásárlási érték töredékéért vagy egyáltalán nem tudjuk majd eladni őket!
Kapusedzés:
Előnyök:
  • Taktikai szabadság. Bármilyen felállásban és taktikával játszhatsz, anélkül, hogy edzéshelyeket veszítenél, ezért azok számára, akik erre vágynak igencsak vonzó lehet...J
  • Olcsó indulóköltségek. Igaz, hogy a jó kapus-ifik valamivel drágábbak, mint a mezőnyjátékosok, de csak kettő kell belőlük, nem 6 vagy 10!
  • Gyors fejlődés. Egy 17 éves ifi kb. 4-5 hét alatt lép szintet, ez gyors fejlődés mind a csapat értékelése szempontjából, mind profit szempontjából.
  • Könnyű áttekinthetőség a kapusaid és a piac alakulásában. A kapusoknak csak a tapasztalata, a formája és a védés képessége számít.
  • Kevesebbet veszteség ha forma-edzést tartasz. A forma-edzés is hat a kapusok védés képességére, tehát nem veszítesz annyi időt és pénzt. Ilyenkor érdemes kicsit átvariálni az asszisztensek összetételét!
  • Nincs olyan sok edzésvesztés eladáskor. Ha elhatározod, hogy edzéstípust váltasz és megtartod az egyik kapusod, akkor csak megvárod, hogy a másik szintet lépjen és eladod!
  • Kisebb a sérülésveszély. Mivel csak két játékost edzel, ezért kisebb a lesérülésük veszélye, de ha mégis megtörténne akkor egyből elveszted az edzéseid felét! Ekkor könnyen áttérhetsz valami másra, amíg felépül (pl.:passzolás, pontrúgás, forma) vagy vehetsz egy szintlépéshez közelit néhány edzés erejéig.
Hátrányok:
  • Kis profit. Egy pár szezon után úgyis eladod az egyiket, a másikat pedig megtartod, tehát csak egy játékos után könyvelhetsz el profitot (de lesz egy erős kapusod!).
  • A mezőnyjátékosok formája. Mivel 10 mezőnyjátékosod van és csak 1 asszisztens alkalmazol hozzájuk, ezért nem tud annyira figyelni a formájukra, ami alacsonyabb átlagformát eredményez!
  • Kevés bevétel. Már megint? Igen, mivel ez nagyon fontos szempont és nem akarom, hogy azt lásd, hogy van egy csomó előny és csak két hátrány!:) A pénz miatt edzed a játékosaidat és a kapusedzésből jön be a legkevesebb pénz!

Védőedzés:
Előnyök:
  • Profit. Egyszerre 10 játékost edzhetsz, és ez elvileg több bevételt is jelent.
  • Kevesebb edzésvesztés. Ha lesérül egy védőd, akkor az edzéshelyeknek csak egy kis hányadát veszíted el. Ilyenkor érdemes az egyik középpályásodat berakni a helyére (a szerdai meccsre), akinek magasabb a védekező képessége, mint a passzolása.
  • Relatív kisebb fizetések. Csak hasonlítsd össze egy 6 csillagos védő TSI értékét és fizetését egy 6 csillagos csatáréval... Ez két szempontból is fontos: az egyik, hogy a 10 edzett játékosnak nem kell annyit fizetni, másrészt a több edzett játékos jobban mutat...;)
  • Kisebb veszteség a váltásoknál. Ha eladod egy erős védődet, hogy fiatalabbat vegyél helyette, akkor is csak a védelmed 1/5-e gyengül meg, tehát nem olyan nagy érvágás, mint más edzéstípusoknál.
  • A védekező játék is lehet izgalmas. Sokan állítják az ellenkezőjét, de nem nagyszerű, ha egy pici gól dönti el talán az egész mérkőzést? Taktika, taktika, taktika...
Hátrányok:
  • Igen lassú. A védőedzés tart a legtöbb ideig, nagyon sokat kell várni mire eladhatod a játékosaidat. Légy türelmes.
  • Viszonylag magas induló költségek. Igaz a védők nem túl drágák, de 10 kell belőlük.
  • Kötött taktika. Mindenképpen védekező taktikát kell játszanod. Ez nem mindig kényelmes és igen unalmassá is válhat.
Hogyan kezdj?
  • Természetesen attól függ, hogy milyen erős a csapatod jelenleg
  • Ha jó a csapatod és sok pénzed van, akkor a legjobb, ha már edzett, de még mindig fiatal védőket keresel a főcsapatba. A legjobb, ha 19 éves kiemelkedő-ragyogó védekezésűeket veszel, akinek ilyenekre nem telik, azoknak megteszik a 21 évesek is. A második csapatba (akik szerdán játszanak) öt 17 éves jó-remekre lesz szükséged.
  • Ha olyan csapatod van ahol jó-nagyszerű játékosok játszanak, akkor vegyél 17 éveseket, mert nem fogják lényegesen gyengíteni a csapatot.
  • Ha pedig még új vagy a játékban, akkor nincs annyi pénzed, hogy ilyen játékosokat vegyél, tehát a 17 éves megfelelők, vagy a 18 éves jók lesznek a Neked valók! De vedd figyelembe, hogy 10 játékost kell vásárolnod, szóval ha kell, akkor vegyél rosszabbakat, mondjuk 18 éves megfelelőket.
Jó ötlet lehet olyanokat is vásárolni, akiknek van szélsőjáték képességük is (szélső védőnek) és passzolás képességük (nagyban hat az ellentámadásaid hatékonyságára!).


Középpályás-edzés:
Előnyök:
  • Fényes jövő. Idővel egyre erősebb lesz a középpályád, ami mint tudjuk döntő fontosságú.
  • 10 játékost tudsz edzeni. 6 kap teljes edzést (a belső középpályások), 4 pedig kb. 50%-os edzést.
  • Flexibilitás. Ha megfelelő játékosokat szerzel be, akkor minden eshetőségre felkészülhetsz, belső középpályásokat különböző védekező és passzolás képességgel (a védekező és támadó szellemhez), szélsőket akik jók mind támadó szellemben, mind közép felé irányítva. Így különböző kombinációkat hozhatsz létre.
  • Kisebb veszteség a holtszezonban. Játszathatod a belső középpályásokat szélsőként, edzhetsz passzolást 8 embernek, és hát ott van az elengedhetetlen erőnléti edzés...
Hátrányok:
  • Nagyon magas induló költségek. Mivel sokan edzenek középpályásokat, ezért a fiatal középpályások igen drágák!
  • A kínálat. Tényleg nagyon sokan edzenek középpályásokat és igaz, hogy még most is van rájuk kereslet, de mit hozhat a jövő? A kereslet-kínálat törvényei szerintem mindenki számára ismertek...
  • Erőnlét. A belső középpályásoknak elengedhetetlen a remek erőnlét és ennek edzését is meg kell tervezni, mert ugye ez az ami csökkenti a formát.
Hogyan kezdj?
  • Ismételten a pénztárcádhoz kell szabnod, hogy milyen ifiket vásárolsz. Tehát 6 belső középpályásra és 4 szélsőre lesz szükséged.
  • Belső középpályások: ők edződnek gyorsabban, amíg a csapatodban vannak ők adják a középpályád igazi erejét. A koruk és játékszervezés képességük szabályai követik az eddigieket (minél fiatalabb és minél erősebbek a legjobbak). Itt van még a védekezés és a passzolás. Ezek is fontosak, minél magasabbak annál jobb, de tartsd észben, hogy a gyengébbik nem számít. Miért is? Mert ha van egy középpályásod, akinek magas a passzolás képessége, akkor őt támadó szellemben fogod játszatni és a védekezés képessége kevésbé lesz fontos. De mindenképpen legyen 1-2 olyan játékosod akit extra középpályásként tudsz pályára küldeni, tehát nagyjából azonos a védekezés és passzolás képessége. (Mert igy egyik képessége sem veszik el.)
  • Szélsők: ők lassabban fejlődnek és kevesebb profitot is hoznak. De amikor megveszed őket senki sem fogja megkérdezni, hogy szélsőt vagy belső középpályást fognak-e játszani. Tehát egyszerű: két teljesen egyforma játékos (az egyik belső középpályást, míg a másik szélsőt játszik nálad) esetén a befektetés nagyjából ugyanaz, de a profit már eltérő. Így talán érdemesebb olcsóbb játékosok után nézni.
Próbálj meg mindenképpen azonos erőnlétű játékosokat vásárolni. Ha 9 játékosod 1-2 erőnléti edzés után már remek, és van egy lúzer aki még mindig csak pocsék-csapnivaló, akkor mit csinálsz? Eladod, vagy elvesztegetsz egy csomó időt egy ember erőnléti edzésével?

Szélsőedzés:
Előnyök:
  • Gyors. Talán csak a kapusedzés gyorsabb ennél. Nem kell sokat várnod a szintlépésekre (ideális esetben 3 szint/szezon)
  • Edzhető játékosok száma. 4 szélsőt és 4 szélső védőt edzhetsz. Igaz, a szélsővédők edzése dupla annyi ideig tart, tehát ha csak számokban gondolkodunk, akkor 6 teljes edzésed van egy hétre. (Mint a csatároknál, de azok egy kicsit lassabban fejlődnek.)
  • Kevesebb veszteség sérülés esetén. Ha lesérül egy szélsőd, rakj egy szélső védőt a helyére!
  • Nem igazán népszerű. Még mindig tény, hogy viszonylag kevesen edzenek szélsőket, tehát az ifik ára relatíve alacsonyabb, a kínálat pedig kisebb, mint a kereslet, tehát az eladási árak is relatíve magasabbak.
Hátrányok:
  • Gyenge középpálya. Ha szélsőt edzel akkor kénytelen vagy 2 támadó szélsővel játszani. Nem éri meg befelé tolni a szélsőidet, mert többet veszítesz a szélső támadásodból, mint amennyit nyersz a középpályán.
  • Kevesebb edzéshely vagy gyengébb védekezés dilemmája. A potenciális edzéshelyeid fele a védelemben van, tehát döntened kell, hogy feladod-e ezeket a helyeket vagy olyan ifiket veszel ezekre a posztokra, akik erős védekezéssel és erős szélsőjátékkal is rendelkeznek. A másik hátrány, hogy a potenciális vásárlók általában támadó szélsőket keresnek, tehát a védekezést nem figyelik. Tehát érdemes inkább erős védőket venni ezekre a posztokra és majdan kisebb haszonnal eladni őket, mert a gyenge védekezés nem elfogadható!
  • Játékszervezés. Az előbbihez hasonló probléma, mivel a szélsőknek igen fontos képessége a játékszervezés. Egy tipp: érdemes lehet összejátszani középpályás-edzőkkel...:)
Könnyen kiismerhető taktika. 2 szélsővel és 2 szélsővédővel játszol minden meccsen, igaz? Tehát erős a szélső védelmed (az ő védekezés képességüktől függően) és nagyon erős a szélső támadásod. Ezt viszont a jól felkészült ellenfeleid is tudják! :(

Csatáredzés:
Előnyök:
  • Támadás!!! Igen, nagyon király offenzív játékot játszani!
  • Az erős csatárok mindig drágábbak, mint a többi játékos és mindig azok is lesznek.
  • Viszonylag gyors. 6 csatárt edzhetsz egy héten, és viszonylag gyorsan lépnek szintet.
Hátrányok:
  • Fel kell áldoznod vagy az egyik szélet, vagy a középpályát.
Nem túl változatos taktika. Vagy 4-3-3-at játszol (nagyon gyenge középpálya, tehát kevesebb sansz a gólszerzésre), vagy 3-4-3-at. Tehát könnyen kiismerhető.